2-сыныпта әдеби оқудан ашық сабақ

Тақырып бойынша: В.Даль «Қарт – бір жасар».

Бастауыш сынып мұғалімі Тютрюмова А.А.

Бұл сабақ 2-сыныпта «Дамыта оқыту» білім беру жүйесі бойынша бастауыш мектепте белсенділік технологияларын қолдану тәжірибесін көрсету мақсатында әзірленіп, өткізілді, «Әдебиеттік оқу» оқулығының авторлары Свиридова В.Ю., Чуракова Н.А.

Сабақтың мақсаты:

В.Дальдың «Қария бір жаста» атты жұмбақ – ертегі мысалында жылдық шеңбердің тұтас көрінісін қалыптастыру;

В.Дальдың шығармашылығымен танысу;

Мәтінді талдау қабілеттерін дамыту.

Тапсырмалар:

-- Балалардың сөздік қорын толықтыру; топта жұмыс істеуге үйрету;

Танымдық қызығушылықты қалыптастыру;

Балалардың сөздік қорын толықтыру; топта жұмыс істеуге үйрету;

Мәтінді талдау дағдыларын дамыту;

Сабақтың түрі: жаңа тақырыппен таныстыру.

Сабақ жоспары:

1. Ұйымдастыру сәті.

2. Қабылдауға дайындық. 3. Сабақтың мақсатын қою.

4. Жаңа тақырып бойынша жұмыс.

5. Үйге тапсырма.

Сабақтың жабдығы:

Көрнекілік материал: В.Дальдың портреті, В.Дальдың түсіндірме сөздігі, В.Дальдың шығармалары бар кітаптар, жыл мезгілдері бейнеленген иллюстрациялар.

Үлестірмелі материал: топқа тапсырмалар жазылған карточкалар, әліпби жазылған карточкалар, топпен жұмыс істеу ережелері жазылған карточкалар.

Сабақтар кезінде:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Қоңырау соғылды

Сабақ басталады.

2. Қабылдауға дайындық.

Бүгінгі сабақ топпен өтеді.

Сынып 5 топқа бөлінеді. - Топта жұмыс істеу ережесін қайталау.

  • Тапсырманы түсініп, шешімін өзіңіз ойлаңыз.
  • Әркімнің пікірін тыңдаңыз.
  • Жалпы шешімді табыңыз.
  • Динамикті таңдаңыз.

(№3 слайд)

Топтағы міндеттерді бөлу.

Әр топ тапсырма жазылған карточка алады.Бұл шығарма әдебиеттің қай жанрына жататынын анықтаңыз. .

1 карта.

Ана - қыста.

Ақ кебінде

Ал ана - көктемде

Түрлі түсті көйлекпен.(Жер.)

2 карта.

О! Аю менің үстімнен жүгіре жаздады!

Немересі жылап отыр.

Әже, маған қандай сұмдық қасқыр секірді!

Пеш үстіндегі тауық:

Ко-ко-ко! Түлкі маған жақындап, мені ұстап ала жаздады!

Ал тышқан пештің астынан сықырлайды:

Кити - қандай мұртты! Менде қорқыныш болды!

(«Қорқыныштың көзі үлкен» орыс халық ертегісі.)

3 карта.

Сосын үйіне барып, гүл өсіретін құмыраға арпа тұқымын отырғызды. Оны еккен бойда тұқым бірден көктеп шығып, өскіннен қызғалдақ сияқты үлкен керемет гүл өсіп шықты. Бірақ гүлдің жапырақшалары ашылмаған бүршік сияқты тығыз қысылған.

(Х.-К. Андерсен. «Дюймовочка».)

4 карта.

Ешкілер, балалар!

Ашыл, аш!

Анаң келді - ол сүт әкелді.

Сүт ойықтың бойымен өтеді,

Тұяқтағы ойықтан,

Тұяғынан сыр жеріне дейін!

(Орыс халық ертегісі «Қасқыр мен жеті бала»)

5 карта.

Олар қанатсыз ұшады

Олар аяқсыз жүреді

Желкенсіз жүзу. (Бұлттар.)

Әр топ өз дайындығын көрсетеді. Балалардың жұмыстары мен жауаптары тыңдалады.

3. Сабақтың мақсатын қою:

Бұл шығармаларды қандай топтарға бөлуге болады? (Ертегілер, жұмбақтар.)

Немесе бір шығарманың әрі ертегі, әрі жұмбақ болуы мүмкін.

(Балалардың жауаптары тыңдалады.)

Біз осы әдеби құпияны ашуымыз керек, бірақ бұл жерде бізге аты тақтада шифрланған әдеби шығарма көмектеседі. Шифрды шешетін топ қолдарын көтереді.

19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12. (Қария бір жаста.) (№4 слайд)

Егер балаларға қиын болса, онда мұғалім кеңес береді: алфавиттегі әріптердің ретін есте сақтаңыз.

Шығарма не туралы болатындығын болжаңыз. Тақтадағы кеңес.

Сіз не көріп тұрсыз? (Тақтада жыл мезгілдері бейнеленген суреттер ілінген.) Жігіттердің жауаптары тыңдалады.

Бұл жұмысты В.И.Даль жазған.Тақтаға авторы мен тақырыбын жазу. Экранда В.Дальдың портреті. (№5 слайд)

3. Жаңа тақырып бойынша жұмыс.

Жұмыспен алғашқы танысу.

(Мұғалімнің оқуы.)

Бұл шығарма не туралы? Басты кейіпкер кім?

Жұмысты топта қайта оқып, жауап беріңіз:

Мәтін неше бөліктен тұрады?(5)

Әрбір бөліктің шекарасын анықтаңыз.

Әр топ өз бөлігін оқиды, не айтқанын анықтайды (жылдың қай мезгілі), жауаптың дұрыстығын дәлелдейді (мәтіндегі сөздермен).

Топтан бір адам (үйдегі жұмысты аяқтаған) маусым туралы айтады.

Презентация соңында әр топ өз тақырыбы бойынша сұрақтар қояды.

Әр топқа қосымша сұрақтар:

1гр. Қыс айларын ретімен көрсет. Қыстың тағы қандай белгілерін білесіңдер?

2 гр. Көктем айларын ретімен көрсет. Көктемнің тағы қандай белгілерін білесіңдер?

3гр. Жаз айларын ретімен көрсетіңіз.

4гр. Күз айларын ретімен көрсет. Күз мезгілінің белгілерін ата.

5гр. Апта күндерінің атауларын көрсетіңіз. Аптаның күндері неге осылай аталғанын білесіз бе?

1-ші күн – дүйсенбі – «аптадан» кейін бірден келгендіктен осылай аталды, ал ескі күндерде апта демалыс күні деп аталды.

2-күн - сейсенбі аптаның екінші күні.

3-күн - сәрсенбі - аптаның ортасы.

4-күн - бейсенбі аптаның төртінші күні.

5-ші күн – жұма – аптаның бесінші күні, «Жұма-тәтті»; бұл күні үйдегі заттарды ретке келтіріп, жуынып, демалыс күндеріне дайындалу жақсы.

6-шы күн - сенбі - бұл сөз бізге алыс елден келді, еврей халқының демалыс күні жексенбіге емес, сенбіге келеді. Бұл күн иврит тілінде «Шабат» деп аталады. Орыс тілінде бұл сөздің тамыры жайылып, сенбілікке айналған.

7-ші күн - жексенбі - бұрын апта деп аталды, өйткені. Бұл күні, Киелі кітапқа сәйкес, Иса Мәсіх өлімнен қайта тірілген.

- Жұмбақтарды шештік пе? Бұл жұмыстың сиқырлы несі бар?

(Батырдың өзі бір жасар қарт.)

Сіз оны қалай елестетесіз?(мінезі, сыртқы қасиеттері) -Әр топ басты кейіпкердің бейнесін жасайды.

Топтардың басты кейіпкер бейнесін көрсетуі.

Оқулықтағы иллюстрацияларды қараңыз. Сіз не көріп тұрсыз? Суретші құстардың қандай үшемдерін бейнелеген? (Жаз және қыс.)

Неліктен? (Ежелгі славяндар арасында жыл екі жартыға - жаз және қысқа бөлініп, наурыздың бірінші көктемінен басталды..

Дәл осы уақыттан бастап табиғат қысқы ұйқыдан өмірге оянады деп есептелді.

4. Рефлексия.

Бұл жұмыстың сыры неде? (Шығарма әрі ертегі, әрі жұмбақ.)

Сізге сабақта не ұнады? Сіз өзіңіз үшін жаңа не білдіңіз?

5. Үйге тапсырма.

2. В.Даль жинағынан жыл мезгілдері туралы мақал-мәтелдерді теріп ал.

Алдын ала қарау:

Презентацияларды алдын ала қарау мүмкіндігін пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және келесіге кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Владимир Иванович Даль «Қарт - жасар»

Сабақтың мақсаты: В.Дальдың «Қария бір жаста» атты жұмбақ – ертегі мысалында жылдық шеңбер туралы тұтас көзқарасты қалыптастыру; - В.Дальдың шығармашылығымен танысу; - Мәтінді талдау қабілеттерін дамыту.

Топпен жұмыс істеу ережесі: Тапсырманы түсініп, шешімін өз бетімен ойластырыңыз. Әркімнің пікірін тыңдаңыз. Жалпы шешімді табыңыз. Динамикті таңдаңыз.

19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12 «Қарт - жасар»

Владимир Иванович Дал

Владимир Иванович Даль (10 қараша 1801 жыл — 22 қыркүйек 1872 жыл) — орыс ғалымы, жазушысы. Ол «Тірі ұлы орыс тілінің түсіндірме сөздігінің» авторы ретінде танымал болды. Петербург Ғылым академиясының физика-математика бөліміндегі корреспондент-мүшесі (жаратылыстану жұмыстары бойынша 1838 жылы 21 желтоқсанда сайланған), жаратылыстану ғылымдары бөліміндегі академияның құрметті мүшесі (1863). Санкт-Петербург академиясы Ресей академиясымен біріктірілген кезде Владимир Даль орыс тілі мен әдебиеті кафедрасына ауыстырылды. Владимир Даль Дж.К.Гротқа былай деп жазды: Орыс географиялық қоғамының он екі негізін қалаушы мүшелерінің бірі, оны «Тірі ұлы орыс тілінің түсіндірме сөздігі үшін Константиновский» медалімен марапаттады. Ол кемінде 12 тіл білген, түркі тілдерін түсінген, алғашқы түркологтардың бірі болып саналады. Этнограф, фольклор жинаушы. Жинақталған әндерді Киреевскийге, ертегілерді Афанасьевке берді. Дальдың танымал баспаларының бай жинағы, сол кездегі ең жақсысы Имп. баспа. кітапханасы болды және кейіннен Ровинскийдің басылымдарына енді. Даль 1872 жылы 22 қыркүйекте Мәскеуде қайтыс болды. Ваганковский зиратында жерленді.

Владимир Даль отбасы Екатеринослав губерниясының Луганск зауытында (қазіргі Луганск) 1801 жылы 10 (22) қарашада тау-кен бөлімінің дәрігері [Иван Матвеевич Даль мен Мария Христофоровна Дальдың (фрейтаг) отбасында дүниеге келген. Оның әкесі, дат Йохан Кристиан фон Дал (1764 - 21 қазан 1821) 1799 жылы Иван Матвеевич Дал орыс есімімен бірге Ресей азаматтығын алды. Ол неміс, ағылшын, француз, орыс, идиш, латын, грек және иврит тілдерін білген, теолог әрі дәрігер болған. Оның лингвист ретіндегі атағы императрица Екатерина II-ге жетіп, оны Санкт-Петербургке сот кітапханашысы қызметіне шақырды. Джон Мария Дал бес тілде еркін сөйлеген. Владимир Ивановичтің әжесі - Мария Ивановна Фрейтаг - француз Гугенотс де Малли отбасынан шыққан, орыс әдебиетімен айналысқан. Оның орыс тіліне С.Геснер мен А.В.Иффланд аудармалары белгілі. Атасы Кристофер Фрейтаг - алқалы бағалаушы, ломбардтың қызметкері. Ол болашақ күйеу баласының филологиялық біліміне қанағаттанбады және оны медициналық білім алуға мәжбүр етті, өйткені ол дәрігер мамандығын бірнеше «пайдалы және практикалық мамандықтардың» бірі деп санады.

Тану Ол жазушы ретінде дәріптелді «Халық ауызша дәстүрінен азаматтық сауаттылыққа дейінгі орыс ертегілері транскрипцияланған, күнделікті өмірге бейімделген және казак Владимир Луганскийдің жаяу сөздерімен безендірілген. Бірінші бес »(1832). Дорпат университетінің ректоры өзінің бұрынғы студенті, медицина ғылымының докторы Далды орыс әдебиеті кафедрасына шақыруды ұйғарды. Бұл ретте кітап филология ғылымдарының докторы ғылыми дәрежесін алу үшін диссертация ретінде қабылданды, бірақ оны Білім министрінің өзі сенімсіз деп диссертация ретінде қабылдамады. Бұл кітап сатылымнан алынды. Даль қалған бірнеше көшірменің бірін А.С.Пушкинге беруге шешім қабылдады. Жуковский оларды таныстыруға баяғыда уәде берген еді, бірақ Даль оны күтпестен «Ертегілерді...» алып, өзін Александр Пушкинмен таныстыру үшін ешбір ұсыныссыз өзі барды. Олардың таныстығы осылай басталды. 1833-1839 жылдары «Болды ертегілер казактар ​​Луганск» жарық көрді. «Ауыл оқуы» журналында белсенді қызмет атқарды.

«Түсіндірме сөздік» екінші басылымының (1880) бірінші томының мұқабасының «Түсіндірме сөздігі» Дальдың негізгі туындысы, оны орыс тіліне қызығатын кез келген адам біледі. Тірі Ұлы орыс тілінің түсіндірме сөздігі жиналып, «П» әрпіне дейін өңделген кезде, Даль зейнеткерлікке шығып, өзін сөздікпен жұмыс істеуге арнауды шешті. 1859 жылы ол Мәскеуде Преснядағы «Ресей мемлекетінің тарихын» жазған тарихшы князь Щербатов салған үйге қоныстанды. Бұл үйде әлі күнге дейін көлемі жағынан ешкімнен кем емес сөздік жұмысының соңғы кезеңі өтті. Владимир Дальдың алдына қойған міндеттерін айқындайтын екі дәйексөз: «Тіршілік рухын өзінің балғындығында сақтаған, тілге үйлесімділік, күш, айқындық, тұтастық пен сұлулық беретін тірі халық тілі бұлақ және қазына қызметін атқаруы керек. білімді орыс тілін дамыту үшін». Орындалуына 53 жыл берілген ұлы мақсат орындалды.1861 жылы «Сөздіктің» алғашқы басылымдары үшін Императорлық географиялық қоғамының Константинов медалін алды, 1868 жылы Император академиясының құрметті мүшесі болып сайланды. ғылымдарының докторы, және бүкіл сөздікті басып шығарғаны үшін Ломоносов атындағы сыйлыққа ие болды.

Жұмысыңыз үшін рахмет!

Пайдаланылған ресурстар http://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B9_%D0%B3%D0%BE%D0%B4 http:// images.yandex.ru / Prezentacii.com


Әдебиеттік оқу сабағына презентация «Кәрі-жас». Тұсаукесерде В.И.Дальдың «Қарт адам» ертегінің аудиожазбасы бар. Тұсаукесер барысында оқушылар шығармада берілген жұмбақтарды табады. Кітаптан үзінділер бар.

Құжат мазмұнын көру
«Қарт-қарт» ана әдебиеті сабағына арналған презентация»

ТАҚЫРЫП: «Жұмбақ ертегі».

И.А.Лопырева

бастауыш сынып мұғалімі

МКОУ «Орта мектебімен. Уруп»


Владимир

Иванович

Дал

1801 - 1872 жж


  • Владимир Иванович Даль 19 ғасырдың басында дүниеге келген (1801-1872)
  • Ол әскери инженер, оң және сол қолымен бірдей операция жасай алатын тамаша хирург болатын.
  • Даль орыс тілінің тамаша меңгерушісі және білушісі болды. Ол сөз жинауды жақсы көретін.
  • 53 жыл осы қажетті және маңызды іспен айналысады. «Тірі орыс тілінің түсіндірме сөздігі» осылай пайда болды, оны Владимир Ивановичтің өзі атаған «Живаго». Сөздік әдемі де күшті орыс тілімізді меңгеруге көмектеседі. Бұл біздің тарихи жадымыз. Сондай-ақ өмір бойы дерлік мақал-мәтел, жаңылтпаштар, жұмбақтар, ертегілер жинаған. «Орыс тілінің мақал-мәтелдері» кітабын жазды. Владимир Иванович балаларға арналған көптеген ертегілер мен әңгімелер жазды.

сөздер






ҚЫС

желтоқсан

қаңтар

ақпан


КӨКТЕМ

наурыз

Сәуір


ЖАЗ

маусым

шілде

тамыз


КҮЗ

қыркүйек

қазан

қараша



Томарова Ирина Рудольфовна
Қызмет атауы:тәрбиеші
Оқу орны: MADOU DS №5 "Росток"
Елді мекен:Тюмень облысы Югра Радужный Ханты-Манси автономиялық округі қаласы
Материал атауы:тікелей оқу қызметі
Тақырыбы:«Қария» ертегісі
Жарияланған күні: 04.03.2018
Бөлім:мектепке дейінгі тәрбие

тікелей оқу әрекеті.

Жас тобы: дайындық.

«Сөйлеуді дамыту» білім беру саласы.

Тақырыбы: «Ертегі оқу – жұмбақтар В.И. Даль «Қарт – бір жаста».

Тікелей оқу әрекетінің түрі: тақырыптық, шығармашылық.

Пішін

ұйымдар

оқу:фронтальды

(ұжым

кіші топ

(шағын топтарда жұмыс, жұппен жұмыс), жеке.

Сыныптағы оқу формасы: ойын.

Интеграция

тәрбиелік

аймақтар:

«Когнитивті

даму»,

«Әлеуметтік

коммуникативті

даму»,

«Көркем

эстетикалық

даму»,

«Физикалық

даму».

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: жалғастыру

түсіну

жанр

ерекшеліктері

ертегінің негізгі идеясын, оның өнегелілігін көрсету, бейнелі өрнектерді қолдану; көрсетіңіз

балалардың жыл мезгілдері туралы білімдері; балалардың сөздік қорын байыту және белсендіру.

Дамытушылық: балалардың монологтық және диалогтік сөйлеуін дамыту; дағдысын дамыту

өз жауабыңызды негіздей отырып, егжей-тегжейлі жауап беріңіз.

Тәрбиелік:

тәрбиелеу

жұмыс;

тәрбиелеу

құрмет

тәрбиелеу

білу

тәрбиелеу

орыс тіліне деген сүйіспеншілік, табиғатты құрметтеу.

Түрлері

балаларға арналған

әрекеттер: ойын,

коммуникативті,

қабылдау

көркем

әдебиеттік, моторлы, музыкалық, танымдық.

Қолданылған

әдістері

технологиялар

үйрену: біріктірілген,

проблемалық,

сараланған, тұлғаға бағытталған:

Вербальды әдіс: әңгімелесу; балаларға арналған сұрақтар

проблемалық сипат

;педагогикалық бағалау,

талқылау,

түсіндіру.

Көрнекі әдіс: көрнекілік

(презентацияны қарау)

әдісі: жұмбақтарды ойлап табу, жұппен жұмыс, шағын топтарда жұмыс.

талқылау).

Практикалық әдіс: бірлесіп құру, өз бетінше таңдау.

Сөздік жұмысы:«орфографиялық»,

«орфография», «үштік», «қатты», «толтырылған»,

«қара бидай ор».

Нысандар

үйрену

тәрбиеші:мультимедиа

жабдық,

презентациялар:

«Кәрі жас», «Жыл мезгілдері»; табиғат дыбыстарының аудио жазбалары, әртүрлі түрдегі күнтізбелер,

Уақыт дөңгелегі

жыл мезгілдері), сағат үлгісі, жыл мезгілдерінің иллюстрациялары, В.И. Далия,

II томдағы В.И.Далдың орфографиялық сөздігі.

Балаларға арналған оқу құралдары:жұптық жұмысқа арналған «Жыл мезгілдері» карточкалары, дыбыс

«Жыл мезгілдері» карталарының сөздік схемалары, әрқайсысына бір жиынтық; дидактикалық ойын

шағын топтарда жұмыс істеуге арналған «Уақыт дөңгелегі» пазлдары, әрқайсысына жинақ.

Алдыңғы

Жұмыс:

есту

жаттау

мақал-мәтелдер

нақыл сөздер,

рет

оқиға

Ушинский

тілектер»,

ойлау

жұмысқа иллюстрациялар; жыл мезгілдері туралы әңгімелесу; мысал арқылы уақытпен таныстыру

сағат, жыл мезгіліне сәйкес табиғат бұрышында жұмыс істеу, физикалық минуттарды жаттау

«Апта күндері»;

Мәселе: «Неліктен В.И. Даль «Қарт – жылқы» және ертегі мен жұмбақ?

Күтілетін нәтижелер:

Сөздік қорлары байып, ой-өрісі кеңейеді;

Диалогтік сөйлеу дағдылары қалыптасады;

В.И.-ның басқа да шығармаларымен танысуға құштарлық болады. Дал;

Жыл мезгілдері туралы білімдерін жетілдіру.

GCD барысы

1. Кіріспе

Бір жағында гүлдер гүлдейді

Екінші жағынан - жапырақтар түседі,

Үшіншіден - жемістер піседі,

Төртіншіден - бұтақтар кебеді.

(жыл мезгілдері)

Терезеден қара.

Қай мезгіл?

Және ол нені көрсетеді? Көктемнің қандай белгілерін білесіңдер?

Неше жыл мезгілі бар? Оларды атаңыз.

2. Жыл мезгілдері. Жыл.

Жыл мезгілдері бірінен соң бірі жүріп, бір жылды құрайды. Балалар, неге екенін білесіңдер ме

дөңгелек деп аталады? «Уақыт дөңгелегі» макетінде

көрсеткіні бұраңыз - қыс, жаз,

көктем, күз - бұл жыл. Шеңберде және т.б., ad infinitum.

Уақытты анықтаудың тағы қандай түрлері бар? (сағаттың орналасуын көрсету) Сіз онымен біргесіз

таныс - бұл сағат, біз тәулік уақытын анықтаймыз.

Тәуліктің бөліктері қалай аталады? (таңертең түстен кейін Кешкі түн)

Ал аптаның қай күні, айдың қай күні екенін білуге ​​не көмектеседі? Дұрыс,

күнтізбе (күнтізбелердің түрлерін көрсету және айырмашылықтарын табу).

Күнтізбелер әртүрлі мөлшерде, түрлерде келеді, бірақ оларды бір нәрсе біріктіреді, күнтізбе

жыл күндерінің тізімі. Бір жылда 365 күн бар, қараңыз (жыртылған күнтізбенің көрсетілімі),

қандай майлы күнтізбе. Әрбір жапырақ – жылдың күні. Ыңғайлы болу үшін жыл бойы адамдар

апталар мен айларға бөлінеді. Бір жылда неше ай бар екенін кім айта алады?

Шеңберге тұрып «Уақыт дөңгелегі» ойынын ойнауды ұсынамын. Еске түсірейік

жыл қай айдан басталады? Кім бірінші қолын көтеріп, дұрыс жауап береді

жетекші болады.

Көшбасшыдан бастап жыл мезгілдерінің айларын ретімен атаймыз

Ойыннан кейін балалар үстелдерге отырады.

Сіздерге жыл мезгілдері туралы жұмбақтар дайындау тапсырмасы берілген.

Балалар кезекпен жұмбақтарды табады:

Мен ыстықтан тоқылғанмын

Мен өзіммен бірге жылуды алып жүремін

Мен өзендерді жылытамын

«Жүзу!» - мен сізді шақырамын.

Және оған деген махаббат

Сен бәрің менікісің. Мен... (жаз)

Таңертең біз аулаға барамыз -

Жапырақтар жаңбыр сияқты түседі

Аяқ астындағы сыбдыр

Олар ұшады, ұшады, ұшады ... (күз)

Менің ісім көп -

Мен ақ көрпемін

Мен бүкіл жерді қамтыймын

Мұздағы өзендерді тазалаймын,

Алаңдарды, үйлерді әктеу,

Менің атым ... (қыс)

Бүйрегімді ашамын

Жасыл жапырақтарда

Мен ағаштарды киемін

Мен егінді суарамын

Қозғалысқа толы

Менің атым ... (көктем)

С. Балалар, сендердің үстелдеріңде жыл мезгілдері жазылған карточкалар бар, оларда дыбыс схемалары бар

шифрланған

тақырыптар

Дұрыс

дыбыс схемасын таңдаңыз. (әр қатардан толтырылғанның дұрыстығын тексеру үшін шығады

бір балаға жұмыс, басқаларға қарағанда тапсырманы тез орындағандардың)

Балалар, мен сендерге жұмбақ дайындап қойдым, бірақ біз оны тыңдамас бұрын,

ертегі – жұмбақ шешуге көмектесетін тапсырма орындайық.

«Жыл мезгілдері» дидактикалық ойыны

Шағын топтарда жұмыс.

Әр топқа арналған кестелерде бүктеу керек «Күнтізбе» суреттері бар

Балалар, мен сендерге дайындаған ертегі-жұмбақты Владимир Иванович жазған

100 жылдан астам уақыт бұрын. Владимир Иванович Даль (1801-1872) - орыс жазушысы, өте

орыс тілін жақсы көретін және құрметтейтін, сөздіктер құрастырған (сөздік көрсету), Владимир Иванович

әңгімелер,

ересектер.

Пушкин,

И.В.Крылов.

мұқият

тыңда

ертегі-жұмбақ

тырысу

болжаңыз.

В.И.Дальдың «Қарт-қарт» ертегісін оқу

Бір қария шықты. Жеңілдеп, құстарды жібере бастады. Әр құс өзімен бірге

ерекше атау. Бір жасар кәрі бала алғаш рет қол бұлғады - ал алғашқы үш құс ұшып кетті.

Суық, аяз соқты (1-слайд).

Бір жасар кәрі бала екінші рет қол бұлғады - ал екінші үшеуі ұшып кетті. Қар ери бастады

далада гүлдер пайда болды.(слайд 2)

Бір жасар қарт тритийді бір рет бұлғады - үшінші үштік ұшты. Ол ыстық, тұнық, қытырлақ болды.

Ер адамдар қара бидайды жинай бастады.(3-слайд)

Бір жасар қарт төртінші рет қол бұлғады - тағы үш құс ұшып кетті. Суық соқты

жел, жиі жаңбыр жауды, тұман болды.(слайд 4)

Ал құстар қарапайым емес еді. Әр құстың төрт қанаты болады. Әр қанат жетіден болады

қауырсындар. Әр қаламның да өз аты бар. Бір жартысы ақ, екіншісі қара

(слайд5) Құс бір рет бұлғады – жарық – жарық болады, ол – тағы бір – қараңғы болады –

қараңғы ... Бұл ертегінің соңы емес. Владимир Иванович Даль сұрақтарын дайындады

соған жауап беруіміз керек. Осы мәтінде айтылған әр жұмбақтарды шешейік.

Кәрі жыл құстың жеңінен қандай құстар ұшып шықты?

(Қ а в а

m e s i c e in

Жоқ

z i m n i e

айлар

p туралы r i d to you.

Қыс екенін қайдан білдің? («Суық соқты, аяз.»)

Қыстың тағы қандай белгілерін білесіңдер? (қар, көктайғақ, боран, боран, боран)

Көктем айларының аттарын ата.

Ертегіде көктемнің қандай белгілері бар? («Қар ери бастады, айдындарда пайда болды

Жаз айларын ретімен көрсетіңіз. Бұл туралы екенін мәтіндегі сөздермен дәлелдеңіз

l e t n i x

m e s i c a x.

Ертегіде «ыстық», «қытырлақ», «толтыр», «қара бидай ор» деген сөздерді кездестірдік.

s h a y t

«ыстық»,

« d u w n o »,

« zn o y n o » ?

Ыстық - ф а р к а и,

м о р и ха и

п о р о д а.

Толтырма – тыныс алуды шектейтін ыстық ауа, бумен қаныққан, тыныс алу қиын.

Тұнық - күн қыздыратын ыстық ауаның қарқынды жылуы (әдетте жазда түскі уақытта).

«қара бидай ору» - орақпен немесе арнайы машиналармен өсімдіктердің тамырларын түбінен кесу.

Сіздің ойыңызша, Дал неге үш сөзді де пайдаланады? (Көлеңкелерді көрсету үшін

көрсетеді

байлық

орыс

аты

белгілері

Тізім

«үш»? (Бұл

- Қария барлығы неше құс шығарды? Бұл қандай құстар? (Он екі

айлар.)

- Біз Далдың бірінші жұмбағына жауап бердік: бұл айлар.

Әр құстың төрт қанаты қандай? (Бір айда төрт апта.)

– Неліктен әр қанатта (аптада) жеті қауырсын бар? (Аптасына жеті күн.)

Неліктен әрбір қауырсынның жартысы ақ, екіншісі қара? (Күн мен түн - күн.)

- Дальдың төрт жұмбақтарына да жауап бердік.

Апта күндерінің атауларын көрсетіңіз. Аптаның күндері неге осылай аталғанын білесіз бе?

1-ші күн - дүйсенбі - «апта» аяқталғаннан кейін бірден келді, ал алдыңғы апта

демалыс күні деп аталады.

2-күн - сейсенбі аптаның екінші күні.

3-ші күн – сәрсенбі – аптаның ортасы.

4-күн - бейсенбі - өте оңай, бұл төртінші күн.

5-ші күн – жұма – «Жұма-жұмсақ» – аптаның бесінші күні; бұл күн жақсы

үйіңіздегі заттарды ретке келтіріп, жуыңыз, демалыс күндеріне дайындалыңыз.

6-шы күн – сенбі – бұл сөз бізге алыс елден келді; Еврейлердің демалыс күні

адамдар сенбі күні түседі. Бұл күн иврит тілінде «Шабат» деп аталады. Орыс тілінде

тіл, бұл сөз тамыр алды, бірақ сенбілікке айналды.

7-ші күн – жексенбі – бұрын апта, ал қазір – жексенбі деп аталды

Динамикалық үзіліс. Физминутка «Аптаның күндері»

Дүйсенбі күні ваннаға түстім

Сейсенбіде мен сурет салдым.

Сәрсенбіде ұзақ уақыт бойы жуылды

Бейсенбіде футбол ойнады.

Жұмада мен секірдім, жүгірдім,

Ал сенбіде биледі.

Мен жексенбі күні торт жедім

Ал кешке демалды.

Жүзуді көрсетіңіз

Олар қалай сурет салғанын бейнелейді.

Қалай жуу керектігін көрсетіңіз.

Орнында жүгіру.

Орнында секіру.

Олар орындарында айналады.

Тамақтануды бейнелеу

Отырыңыз, алақандар щекке.

«Жыл мезгілдері тақтасы» дидактикалық ойыны Шағын топтарда жұмыс. Барлығына арналған үстелдерде

біртұтас етіп бүктеу керек «Күнтізбе» бөлінген суреттер топтары.

Сабақты қорытындылау Ертегінің негізгі идеясын анықтау:

- Балалар, Дальдың негізгі жұмбақтары не болды, ол Қарт адам? (Бұл

Бұл жұмыстың сиқырлы несі бар? Мұның сиқыры неде

жұмыс істейді? Неліктен Дал оны ертегі деп атады? (Батырдың өзі бір жаста, олай болмайды

шынымен сондай қарт.)

Қалай ойлайсыңдар, Дал неге мұндай ертегі – жұмбақ жазды? Нені үйреткіңіз келді?

Айлардың, апта күндерінің, жыл мезгілдерінің атауларын білу, күнтізбені пайдалана білу керек.

Керемет

өзімше,

Келесісі бұрынғысынан да жақсы. Дал барлығы табиғатқа, соның ішінде табиғатқа бағынатынын көрсеткісі келді

күн мен түннің, апта күндерінің, айлардың, жыл мезгілдерінің саны мен өзгеруі. Біз ештеңе істей алмаймыз

бұл циклдегі өзгеріс. Табиғат өзіне қамқорлық жасайды. Бізге не келсе де...

Бүгінгі

ұнады.

барлық жұмбақтарды шешті, тапсырманы тез орындады, барлық сұрақтарға жауап берді

Бізден жүздеген жылдар өткен соң В.И.Даль сұрады.

Бүгін қандай жаңа және қызықты білдіңіз?

Сізге не ұнады?

Не қиын болып көрінді?

Достарыңызға және ата-анаңызға не туралы айта аласыз?

Қалалық балалар кітапханасына барып, туралы мақал-мәтелдер жинауды ұсынамын

В.И. жинағынан маусымдар. Даль.

Вера Калузина

Тақырып. Қарт адам - ​​жасар.

Годовик қарт орман алқабына шығып, жан-жағына қарады да, үлкен қызын жанына шақырды. Жеңін бұлғап, құсты босатты (көк құстың бейнесін көрсету). Құс әлемді шарлап ұшып кетті. Суық болып кетті. Қар жауып тұр. Өзен қатып қалды. Аю өз ұясында ұйықтап қалды.

Қария атады – Жасы екінші қызы. Жеңінен жасыл құсты шығарды. Құс ұшты дүниені, Қанатымен әлемді құшақтады. Қар еріп жатыр, қара еріген жерлерінде бөренелер маңызды түрде қозғалады. Өзендегі мұз жарылып, мұз жылжи бастады. Төбедегі шөп шабады...

Мұғалім ертегіні жалғастырып, Қарттың қыздары мен қызыл, сарғыш құстардың бейнелерін көрсетеді. Әңгіменің соңында ол балаларды қарт Годовиктің қыздарына ат қоюға шақырады.

Балалар шақырады: Қыс, Көктем, Жаз, Күз.

«Жыл қарттың жұмбақтары» ойын жаттығуы.

Көктемде құстар үйір болып жиналып, жылы жаққа ұшып кетеді.

Қыста балалар гербарийге сары жапырақтарды жинайды.

Күзде еріген дақтарда примула пайда болады.

Жазда сіз шомылуға және күнге күйуге болады.

Балалар ненің болуы мүмкін және болмайтыны туралы айтады.

Мұғалім әр жыл мезгілі туралы сюжетті суреттерді көрсетеді.

Балалар суреттерге қарап, қыздарына таратады.

Годовик қарт, әр уақытта белгілер мен белгілерді еске түсіреді

Қазір қай мезгіл?

Қазір маусым - күз.

Күз егінге бай.

Мұғалім карточкаларды көрсетеді:

пияз сәбіз картоп қызанақ

Шыбынды россула камелинасы

Балалар бір атпен біріктіреді: көкөністер, саңырауқұлақтар.

Күзде жаңбыр жиі жауады, аяқ суланбау үшін аяқ киімді резеңке етікке ауыстыруды ұсынамын.

«Етік» ойын жаттығуы.

Балалар етіктерді реттік нөмірі мен түсін атай отырып, кему ретімен орналастырады.


«Кірпі және саңырауқұлақтар» дидактикалық ойыны.

Мұғалім: Күзде көптеген жануарлар қысқа дайындалады. Кірпі де қор жинайды.

Материал. Кірпінің бейнесі, қызыл, сары және жасыл 3 үлкен саңырауқұлақ, қызыл, сары және жасыл 3 кішкентай саңырауқұлақ. екі себет

әртүрлі өлшемдердің символдық белгісімен: үлкен үй және шағын үй; түс өзгеруі.


Ақпаратты декодтау, балалар саңырауқұлақты қоржыннан себетке жылжытады.

Мысалы: бірінші себетке түскен үлкен сары россула саңырауқұлағы кішкентай сарыға, ал екінші себетке кішкентай жасылға айналады.

Титулдық ертегіде оқырман бір жасар қарт кісінің пальтосының кең жеңдерінен оғаш түсті құстарды қалай шығарғаны туралы біледі. Алғаш жеңін бұлғады – көк қауырсынды алғашқы үш құс ұшып, бірден жел соғып, аязды болды. Ол екінші рет бұлғады - бозғылт қызғылт құстардың үштігі аспанға көтерілді, ал еріген дақтарда алғашқы гүлдер пайда болды. Үшінші рет бұлғады – сары қауырсыны бар үш құс биікке көтеріліп, ыстық әрі ызғарлы болды. Төртінші рет қол бұлғады – үштік күрең құстар ұшып, жаңбыр мен тұман соқты.

Содан кейін оқырманның өзі ертегінің мәнін ашуы керек: «Бір жасар қарттың жеңінен қандай құстар ұшты? Әр құстың төрт қанаты қандай? Әр қанаттағы жеті қауырсын қандай? Әр қауырсынның жартысы ақ, екіншісі қара деген нені білдіреді? Бір жасар кәрі бала шығарған құстардың бұл ерекше поэтикалық бейнелерінің артында айналадағының бәрі жанды, туыстық, адамға сәйкес қабылданып, уақыт баяу ағып жатқан дүниенің тұтас бейнесі жатыр екен. , шеңберде, мәңгілік тәртіпте.

Әдетте әртүрлі жанрдағы фольклорлық шығармалар жинақтың әртүрлі бөлімдерінде қамтылған. Бұл кітап құрылымы жағынан ерекше: ертегілер жұмбақтар мен мақал-мәтелдерге ұласады, ертегілер мен тілдерді бұрмалаулар халық ойындарына ұласады, содан кейін тағы да ертегілер. Жыл мезгілдері алмасып, ай артынан ай өтіп, күн түнге ауысатындай – уақыттың қалай өтіп жатқанын тағы да байқаймыз. Тіпті қиылысатын суреттер де бар. Мысалы, «Құс қанат қағып, бүкіл әлемді бір қауырсынмен көмкерді» деген жұмбақ оқырманды бір жасар қария туралы ертегіні нақты меңзейді.

Халық ауыз әдебиеті мәтіндерін оқу баланың ана тіліне деген сезімін дамытады. Адамдардың сөйлеуі қалай дыбысталатынын тыңдап, оның қалай ұйымдастырылғанын байқау өте пайдалы. Алғашында оның бойындағы бәрі ерекше болып көрінеді, бірақ кейін ол өзінің ерекше жүйесімен және әуезділігімен таң қалдырады:

Көпірдегі, көпірдегі сияқты
Жеті жасар қыз болды,
Қыз үшін - жарайсың:
- Тоқта, жеті жасар қыз,
Менің ойымша, үш жұмбақ
Оларды болжауға қымсынбаңыз:
Тамырсыз не өседі?
Ал қызыл түссіз не гүлдейді?
Ал қатты желсіз не шу шығарады?
– Тас тамырсыз өседі.
Қызыл түссіз қарағай гүлдері.
Қатты желсіз шулы су.

Ал, өкінішке орай, қолданыстан шығып кеткен қандай сирек, ерекше әдемі сөздер кездеседі. Мысалы, «Ақшақар» ертегісінде көктемде кенеттен қызды болған баласыз жалғызбасты қарттар «қардай аппақ, түйірдей домалақ» оған бесік жырын айтады:

Ұйықта, біздің Ақшақар,
Тәтті тауық еті,
Көктемгі қардан оралған,
Көктемгі күн жылынған!
Біз сені ішеміз
Біз сені тамақтандырамыз
Түрлі-түсті көйлекпен қатар,
Үйрету керек!

Бір қызығы, жұмыртқасы бар бай торт немесе тоқаш дегенді білдіретін керемет «кокурочка» сөзі ең нәзік ата-аналық сезімнің көрінісі болып табылады.

Алғаш рет Владимир Конашевичтің дизайнымен 1959 жылы «Қарт-жастық» жинағы жарық көрді. Кітап түпнұсқа, талғампаз және өте талғампаз болып шықты. Конашевич оның «орыс стилінің» өз «бастапқылары» бар, сондықтан айқын даралығы бар екенін айтты: «Әдетте суретшілер (мысалы, И. Билибин сияқты) орыстың ерте басылған кітаптарынан, евангелдерінен және сағаттарынан келеді. Ю.Васнецовтың «орыс стилі» халықтық стилі бар, ол доғалардың картиналарынан және айналмалы доңғалақтардың түбінен және тағы басқа суретшінің өз ішінен шыққан. Ал мен үшін – ыдыс-аяқ пен науаның суреттерінен, моншақпен тігілген әмияндар мен шәлілердің кестелерінен. Сондықтан, толықтай орысша болса да, ол ауылдық емес» («Өзім және менің бизнесім»; «Суреттер мен әңгімелер» сайты).

Шынында да - жұмбақтар, мақал-мәтелдер, мақал-мәтелдер мен тіл бұралған беттер кесте немесе шілтерге ұқсайды. Мұндағы мәтін күрделі гүл өрнектеріне тікелей жатады, ал гүлдер әр уақытта әртүрлі, ал түс схемасы бірдей: ең нәзік қызғылт, көк және сары. Кітаптың соңғы қағаздары сәндік Пасха жұмыртқаларымен безендірілген, ал ішкі мұқабасы боялған ағаш науаға ұқсайды.

Мектеп жасына дейінгі балалардың сызбаны қабылдау ерекшеліктерін ескермегені үшін Қонашұлын формалист деп атап, сөккен кездер де болды. Суретші оқырманмен сырласпайды. Қонашұлының иллюстрацияларындағы адамдар мен жануарлар ешбір шарттылықсыз, шынайы бейнеленген. Кейіпкерлердің эмоционалды жақындығы назар аударарлық: олар өздерін қатаң ұстайды, аздап алшақ, абыройлы, әркім өз ісімен айналысады және өз-өзіне батып кеткен сияқты. Ал бұл фольклорлық мәтіндерді көрнекі сүйемелдеуге өте қолайлы.

«Қарт-жастық» кітабы оқуға, қарауға ғана емес, балалармен ойнауға да арналған. Жинақта әртүрлі жанрдағы фольклор шығармаларының ішінде халық ойындарының сипаттамасы берілген. Мысалы, «Дене жұмысы» ойынында балалар кезек-кезек «жарайды» аяқталатын сөздерді шақыру керек: «Мен етік, қант, бұтақ, жапырақ т.б. саламын». Абыржыған немесе екіұшты болған кез келген адам жәшікке депозит салуы керек - жеке зат. Ойынның соңында балалар әр кепілге төлем тағайындайды, яғни. заттың иесіне тапсырма ойлап табу. Мысалы, «Төрт бұрышта жұмыс істеу керек: бірінде тұру, екіншісінде билеу, үшіншісінде жылау, төртіншісінде күлу». Көптеген аулалық және үйдегі балалар ойындары дерлік ұмытылды, сондықтан фольклорлық жинақ үшін сирек кездесетін бұл мәтіндер ерекше құндылыққа ие.

Сіз бұл кітапты халық мәдениетінің нағыз қазынасына қосылғандай тербелген сезіммен жабасыз. Қарттың үстінде көгілдір «қыс», алқызыл «көктем», сары «жаз» құстары қалықтаған әдемі жамылғыға тағы да сүйсінесің. Ал мұқабаның арғы жағында оқырманмен қоштасқандай басын еңкейтіп, күлгін «күз» құс ұшады.

Ксения Зернина